Kredyt konsolidacyjny co to jest

Wyobraź sobie, że wszystkie twoje raty kredytów łączą się w jedność. Dostajesz dodatkową gotówkę od swojego banku, a poza tym od teraz płacisz tylko jedną ratę. Tak w dużym skrócie można opisać działanie kredytu konsolidacyjnego.

Jednak jak wiadomo nic nie może być, aż tak piękne. Zawsze musimy przeanalizować, czy dana opcja akurat dla nas będzie opłacalna. Musisz być pewien, że kredyt konsolidacyjny jest tym, czego właśnie potrzebujesz.

Naprawdę wiele osób ma problemy z kontrolowaniem swoich finansów. Powodów jest wiele. Czasami są to kumulujące się pożyczki, raty za sprzęt domowy i problemy z pracą. Nierzadko o problemach decydują sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu. W takich sytuacjach często brakuje pieniędzy na podstawowe rzeczy i tym bardziej na spłatę tych wszystkich zobowiązań. W takich sytuacjach dla własnej wygody powinniśmy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Wystarczy, że udamy się do naszego banku.

Kredyt konsolidacyjny bank może nam przyznać na spłatę zobowiązań. Jednak jest kilka podstawowych założeń takiego kredytu. Przede wszystkim pieniądze nie trafią do naszej dyspozycji. Bank sam przekaże kwotę udzielonego kredytu na spłatę wszystkich twoich zadłużeń. W taki sposób zostaniesz tylko i wyłącznie z jednym kredytem do spłacenia. Czasem jednak zdarzają się przypadki, kiedy to otrzymamy kredyt większe niż suma długów. Tylko w takich sytuacjach otrzymamy nadwyżkę pieniędzy do własnej dyspozycji. Nie jest to jednak zaleta lub dodatkowa gotówka. Nie zapominajmy, że wszystko to stanowi wartość nowego i jedynego od tej pory kredytu.

Komu bank przyzna kredyt?

Jak się można domyślić, bank dogłębnie sprawdzi twoją sytuację finansową przed udzieleniem ci kredytu konsolidacyjnego. Otrzymasz go tylko wtedy, gdy znajdziesz się w naprawdę trudnej sytuacji. Mowa to o zdarzeniach losowych lub sporych kłopotach z finansami. Bank może sprawdzić także naszą historię kredytową. Sprawdzą z pewnością informacje o twoich pożyczkach. Ważne w takich sytuacjach jest to, aby twoja zdolność kredytowa została oceniona pozytywnie. Wpływa na to, na przykład to, czy w poprzednich miesiącach płaciłeś raty pożyczek i czy nie miałeś problemów z regulowaniem zadłużeń.

Bank po analizie przyzna lub nie kredyt konsolidacyjny. Jeśli tak, to możemy być pewni, że raty kredytu zostaną tak rozłożone, abyś mógł komfortowo je spłacać. Oznacza to, że raty będą niższe względem poprzednich zobowiązań. Z pewnością jednak okres spłacania kredytu zostanie wydłużony. Możliwe, że o kilka lat. Zależne jest to jednak od kwoty kredytu.